ДепартаментТелекомуникации
Проф. Маргарита Петкова
Научни интереси: телекомуникационни мрежи и системи
Образование: висше техническо - електроинженер, Завършен Машинно електротехническия институт в София през 1961 г. с успех Отличен (5.5), специалност “Телеграфна и телефонна техника”
Трудов стаж: общо 55 години по специалността
2007 -2016 г. НБУ, хоноруван преподавател
2001 – 2007 г. НБУ, извънреден професор
1996 - 2002 г. Научноизследователски институт по съобщенията – ръководител и водещ изпълнител на основните задачи по внедряването на нова техника в БТК, напр. Интелигенти мрежи, съвременни операторски системи и др.
1993 – 1996 г. БТК - ЕАД, Централно управление, Гл. Дирекция “Планиране и изграждане на мрежи”, началник на отдела, отговарящ за внедряването на цифровите централи по проекта ДОН (DON – Digital Overlay Network).
1982 – 1993 г. Научноизследователски институт по съобщенията – ръководител секция “Цифрови комутационни системи” и ръководител направление “Комутационни системи”. Ръководител и водещ изпълнител на основните разработки на НИИС, свързани с планирането на цифровата мрежа, разработката на Генералния план за цифровата мрежа, проучването на цифровите комутационни системи, изготвянето на технически изисквания, подготовката на тръжните документи и оказване на съдействие на международните финансови институции и консултантски фирми по подготовката и повеждането на търга за проекта ДОН. Ръководител на работната група по избора на цифровата комутационна техника за мрежата на БТК. Общ брой научни разработки като ръководител и водещ изпълнител – 25.
1968 – 1982 г. Научноизследователски институт по съобщенията, секция “Телеграфна техника”. Ръководител и водещ изпълнител на основните задачи, свързани с модернизацията на телеграфната мрежа, избора и внедряването на първата цифрова централа в България – Международната телексна централа.
1963 – 1968 г. Окръжно управление на съобщенията, гр. Стара Загора – началник служба “Измерване”, началник “телеграфни съоръжения”, главен инженер на Окръжното управление.
1961 – 1962 г. Окръжно управление на съобщенията, гр. Перник – началник служба “АТЦ”
Натрупан опит по внедряване на нови технологии в областта на телекомуникациите: Основен научно-технически ръководител на дейностите по внедряването на първата цифрова електронна телексна централа с програмно управление на БТК.
Направила първото проучване на GSM стандарта в България за запознаване на техническите специалисти.
Ръководила първите проучвания и разработката на първия проект за изграждане на мобилна клетъчна мрежа в България.
Ръководила първите проучвания и разработката на първия проект за създаването на системата за спешни повиквания „112” в България
Един от водещите ръководители и изпълнители по планирането и изграждането на цифровата телефонна мрежа на БТК.
Един от водещите ръководители и изпълнители по регламентиране дейностите, свързани с обслужването (ескплоатацията, поддържането и администрирането) на цифровата мрежа на БТК и внедряването на телекомуникационни те услуги в нея и мн. др.
Хабилитиране за ст.н.с. 1989 г. Тема на хабилитационния труд “Проблеми на внедряването на цифрова комутационна техника” по специалността 02.07.22 “Комутационни съобщителни системи”
Участие в международни симпозиуми:
Световен симпозиум по комутационна техника ISS’95, Берлин
Световен симпозиум по комутационна техника ISS’84, Флоренция
Обучение във фирмата Ериксон Швеция за цифровата комутационна система АХВ-20 – общо 8 месеца и мн. др.
Обучение, специализации и посещения на телекомуникационни фирми:
Обучение във фирмата Сименс за телеграфни централи – 3 месеца.
Курс за клетъчни мрежи във фирмите Телекон и Нокия - Финландия.
Специализация по ISDN към националния шведски телекомуникационен оператор Телеверкет Швеция.
Специализация във фирмата Италтел - Италия за цифрови комутационни системи.
Специализации в Испания за сигнализация по общ канал С7.
Специализации в Австрия за цифрови учрежденски централи.
Участие в заводските изпитания на централите АХЕ за БТК във фирмата Ериксон, Испания, Мадрид.
Участие в заводските изпитания на централите EWSD за БТК във фирмата Сименс, Германия, Мюнхен и мн. др.
Опит в преподавателска дейност: Дългогодишен лектор на голям брой от ведомствените курсове за обучение, провеждани от Учебния център на БТК.
Лектор към Колежа по телекомуникации при следдипломната квалификация на специалистите на БТК.
Хоноруван преподавател в НБУ , Департамент "Телекомуникации"
Професор в НБУ.
Публикации Общо за периода 1968 - 2016 г. над 200 публикации (доклади на научни конференции, международни симпозиуми, статии в научни сборници, речници, книги, ведомствени аналитични обзори и др.) в областта на телекомуникациите.